HAFTasia gierczak


VII Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego ZŁOTA IGŁA 2017

Wystawa czynna od 10 czerwca do 3 września 2017 r.

Wernisaż wystawy: 10 czerwca 2017 r. o godz. 15.00


W siódmej edycji „Złotej Igły” swój udział zadeklarowało 67 autorów nadsyłając 83 hafty. Jury w dniu 20 marca 2017 roku dokonało przeglądu zgłoszonych prac, zakwalifikowało na wystawę pokonkursową 81 haftów. Poza konkursem postanowiono wyeksponować1 pracę.
Sposób nagradzania laureatów został oparty na doświadczeniach prestiżowego Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Jury kwalifikacyjne, któremu przewodniczyła prof. Lidia Choczaj z Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, nominowało prace 21 autorów. Spośród nich wybrano: jedną pierwszą, dwie drugie, trzy trzecie nagrody oraz trzy wyróżnienia.
Tematyka haftów była zróżnicowana – pojawiły się motywy abstrakcyjne, ale można także było oglądać rośliny, zwierzęta, pejzaże, architekturę i sceny rodzajowe. Niezmiennie największą popularnością cieszyły się haftowane obrazy. W mniejszej liczbie reprezentowane były zaś prace o przeznaczeniu typowo użytkowym. Haft krzyżykowy jest techniką popularną, powszechnie znaną i bardzo lubianą ze względu na swój wdzięk, uniwersalność, a także szerokie możliwości artystycznej ekspresji. VII Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego „Złota Igła 2017”, będąca przeglądem najnowszych trendów występującychw hafciarstwie krzyżykowym, ukazuje talent, inwencję twórczą oraz kunszt techniczny artystów-amatorów i stanowi ważne wydarzenie - i na tyle informacji cytując Centralne Muzeum Włokiennictwa w Łodzi.

Moje spostrzeżenia dotyczące wystawy są niestety bardzo negatywne. W porównaniu z poprzednimi edycjami to skromnie było..... i to bardzo...... Myślę, że zawiniła zmiana regulaminu - tylko jedna praca (cykl) i wpisowe 50 zł. W efekcie nadesłano jedynie nieco ponad 80 prac. Nic więc dziwnego, że w zasadzie wszystkie prace wyeksponowano. W mojej ocenie część prac nie powinna przejść przez sito eliminacji - nie ujmując w tym miejscu niczego początkującym hafciarzom, bo przecież sukcesem jest sama odwaga pokazania swojego dzieła :) 
Uczestniczę w wystawach w CMWŁ (Złota Igła, Ariadna, DMC) od 2009 roku i w porównaniu z tym co było to cieniutko w tej edycji się zrobiło.....kiedyś ilość prac była powalająca - np. w 2011 roku ponad 500 haftów nadesłanych a 380 z nich zakwalifikowano do konkursu, w 2014 nadesłano 373 hafty a zakwalifikowano 267.... a obecnie...? 
Bilans jest bardzo niekorzystny -  przede wszystkim dla organizatora konkursu.

Mam nadzieję, że organizatorzy zastanowią się nad regulaminem bo w zasadzie Złota Igła to najbardziej prestiżowy konkurs haftu w Polsce i szkoda by było gdyby nagle cicho zszedł ze sceny....
Zdjęcia i opinie z wystawy zamieszczone na znajomym blogu https://tkasia79.blogspot.com
oraz zdjęcia i relacja z bloga http://mniejslow.blogspot.com - zachęcam do przeczytania.